מרכז ידע

המגמות המובילות את הצמיחה במיזוגים ורכישות של חברות בתחום הבריאות (Healthcare)

 
 

בשנת 2021 בוצעו למעלה מ- 4,000 עסקאות מיזוגים ורכישות בתחום הבריאות בעולם (גידול של 23% בהשוואה ל- 2020), אחד התחומים הפעילים ביותר בעולם בכל הנוגע למיזוגים ורכישות. מגמת צמיחה זו עומדת להמשך ואף להתעצם בשנים הקרובות, הן בעקבות מגפת COVID-19 והן בגלל השפעת מגמות בולטות שאותן נסקור במאמר זה.  

ב- Translink פועלות מספר קבוצות התמחות בנושאים שונים: מזון וחקלאות, רכב, בריאות, טכנולוגיות מידע, לוגיסטיקה, תעשיה ויצור וקבוצות נוספות.

לאחרונה הכינה קבוצת הבריאות (Healthcare Industry Group) של Translink , שבה שותפים גם יועצי הד-און, ניתוח מעמיק של המגמות בתחום הבריאות בעולם, מגמות שישפיעו על עסקאות מיזוגים ורכישות בתחום זה בשנים הקרובות.

אילו המגמות שאפשר לזהות בתחום הבריאות:

  • הצמיחה המהירה של ביו-פרמצבטיקה – במהלך חמש השנים האחרונות הצמיחה בתחום התרופות הביולוגיות הייתה מהירה יותר מהצמיחה בתחום התרופות הכימיות המסורתיות, דבר שהביא לגאות במספר עסקאות מיזוגים ורכישות, בעיקר באירופה ובארה"ב. קצב צמיחה זה ימשך גם בעתיד, עם דגש מוגבר על תרופות ביולוגיות מותאמות אישית.  
  • אימוץ מואץ של דיגיטציה – כמו בתחומים רבים אחרים, גם בתחום הבריאות מגפת ה- COVID-19 הביאה לאימוץ מהיר של רפואה דיגיטלית, כמעט בכל מגזרי הפעילות. מגמה זו משפיעה ותמשיך להשפיע על ביקושים גדולים לרכישה של חברות בתחום הבריאות המאמצות פתרונות דיגיטליים.   
  • צמיחה מואצת של תעשיות CRO (Contract Research Organization) – מגמה ברורה ומתפתחת במסגרתה יותר ויותר חברות תרופות וציוד רפואי מעדיפות להוציא למיקור חוץ (Outsource) פעילויות מחקר ויצור המוצרים לחברות CRO המתמחות בכך, כאשר הן מתמקדות בפיתוח ובשיווק.
  • גידול באוכלוסיית העולם עם שונות אזורית גדולה – אוכלוסיית העולם המונה כיום 7.7 מיליארד בני אדם תגדל עד 2050 בעוד 2 מיליארד איש (25%). אך גידול זה לא יהיה זהה בכל אזורי העולם – החל משנת 2030 אוכלוסיית סין תתחיל להתכווץ, הודו תהפוך להיות המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בתבל והאוכלוסייה באפריקה תכפיל את עצמה. בשילוב עם גורמים נוספים, מגמה זו תוביל לשינויים גיאוגרפיים משמעותיים בצריכת מוצרי ושירותי בריאות בעשורים הקרובים.    
  • תוחלת החיים עולה – בני האדם חיים יותר זמן מאשר בעבר. תופעות כמו עלייה בגילאי הפנסיה, יותר כסף זמין בידי אנשים, תמותת ילדים נמוכה, תזונה משופרת, תנאי עבודה ומחייה טובים יותר ועוד יביאו לכך שאנשים, בעיקר במדינות המפותחות, ידרשו ויקבלו יותר שירותי בריאות ולכך תהיה השפעה מסיבית על תעשיית הבריאות.  
  • הגברת הרגולציה – מגמת הגברת והחמרת הרגולציה תמשך ולכך תהיה השפעה משמעותית על התעשייה. לחברות סטארט-אפ יהיה יותר מורכב ומסובך להתמודד עם קשיי הרגולציה ללא סיוע. לעומת זאת, חברות גדולות ישתמשו במשאבים הרבים שלהן על מנת להתמודד עם מגבלות הרגולציה ולהוציא לשוק מוצרים חדשניים.
  • הניסיון הסיני – למדיניות הרכש הממשלתי והריכוזי הייחודית של סין תהיה השפעה גדולה על פעילות חברות בתחום הבריאות. החקיקה במסגרתה מכירת תרופות וציוד רפואי בסין מחייבת השתתפות במכרזים ממשלתיים מביאה לירידה חדה במחירי תרופות ומוצרים רפואיים (עד כדי 80%-90% בהשוואה למחירים בעבר), יציאה של חברות קטנות ובינוניות שאין להן ייחודיות או חדשנות מהשוק הסיני ופגיעה ברווחיות של השחקנים הגדולים והמסורתיים, דבר שיפגע בשווי החברות.      
  • צמיחה בתחום תוספי המזון – תרופות לא קונבנציונליות ותוספי מזון נמצאים במגמה של שגשוג וצמיחה, עם זינוק במכירות בתקופת מגפת COVID-19 שצפוי להמשך גם בשנים הקרובות.

 

לסיכום, מנועי הצמיחה העיקריים של תעשיית הבריאות בשנים הקרובות הם שילוב של הגידול בעושר של אוכלוסיית העולם, גידול בתוחלת החיים, שינויים אזוריים בגידול ובהתכווצות האוכלוסייה, וחדשנות בפיתוח טכנולוגיות טיפול רפואי.

תחזית לפעילות מיזוגים ורכישות בתחום הבריאות    

כתוצאה מהמגמות שתוארו במאמר זה, הצמיחה הקיימת בעסקאות מיזוגים ורכישות בתחום הבריאות תמשך בשנים הקרובות. הצפי הוא גידול בעסקאות בכל מגזרי הפעילות של תחום הבריאות –  תרופות, ציוד רפואי, רפואה דיגיטלית, שירותים רפואיים, בתי חולים ומרפאות וחברות הפצה. השחקנים העיקריים שיובילו את המיזוגים והרכישות יהיו חברות גדולות ובינוניות וקרנות Private Equity שירכשו חברות קטנות וחברות סטארט-אפ.

Translink השותף הנכון לחברות בתחום הבריאות

השנה Translink חוגגת 50 שנים של מצוינות בתחום המיזוגים והרכישות. עם יותר מ- 300 מומחים ב- 30 משרדים ב- 6 יבשות יש ל-Translink  מומחיות עמוקה בתחום הבריאות. קבוצת המומחים כוללת 21 אנשים מרחבי העולם (וביניהם כותב מאמר זה) שיש להם ניסיון וידע רב שנצבר בשנים רבות של פעילות יחד עם רשת גלובלית מקיפה של קשרים עם שחקנים בתחום הבריאות בכל העולם.

כשמדובר בביצוע עסקת מיזוגים ורכישות, זה עושה את כל ההבדל.