מרכז ידע

חמישה נושאים שיכולים לפגוע בביצוע עסקה

לאחר הגעה להסכמות עקרוניות עם רוכש פוטנציאלי לגבי המחיר והתנאים למכירת החברה לפנינו עוד אתגרים רבים עד שהעסקה תושלם.
על מנת להבטיח את הצלחת העסקה כדאי להכירם ולהתכונן להתמודדות איתם.

הכנה לקויה לבדיקת הנאותות

בדיקת הנאותות היא חלק מרכזי ובלתי נפרד מכל עסקת מכירת חברה. הכנה מוקדמת, זמן רב ככל הניתן לפני מועד עסקה יאפשר זמן תגובה מספק לתיקון נושאים מהותיים אשר עשויים לעכב את החתימה על העסקה ולפגוע במומנטום.

בכל עסקה האלמנטים החשובים לרוכש הם ההמשכיות העסקית של החברה והמשך הבעלות של החברה על הנכסים המוחשיים והבלתי מוחשיים שלה.
הסיבה לכך ברורה, אלמנטים אלו הם מרכיבי הליבה בקביעת השווי של החברה. נושאים אלו יבדקו בקפדנות במסגרת בדיקת הנאותות ובמידה וימצאו ליקויים או בעיות, מחיר העסקה עשוי להיפגע ואף לגרום לביטול העסקה מצד הרוכש.

בחינת נושא המס

למיסים יש השפעה משמעותית ופרטנית בכל עסקה ועל כל בעל מניות לכן יש לבחון את נושא המס מוקדם ככל הניתן יחד עם יועצים מומחים ולא להמתין עד להתגבשות מתווה עסקה.
יש לבחון מענה לשאלות כמו האם בעלי המניות זכאים להטבות מס באירוע מכירת החברה? מה הן המשמעויות המס על מתווי עסקה שונים? האם יש דרך חוקית להפחית את נטל המס? טיפול מקדים ימנע עיכובים שעלולים לגרום לאיבוד המומנטום וההתלהבות של רוכש פוטנציאלי.   

חמישה נושאים שיכולים לפגוע בביצוע עסקה

מימון ויכולת תשלום

בשלבי הראשוניים של המשא ומתן כדאי לבדוק האם יש בכוונת הרוכש הפוטנציאלי ללוות כספים למימון העסקה.
במידה וכן, ישנה חשיבות רבה להערכת הסיכויים לקבלת המימון לפני שנכנסים שמתחילים בשלבים מתקדמים ויקרים של הכנת הסכמים משפטיים ובדיקת נאותות.

תיאום ציפיות

בעת גיבוש מתווה העסקה ישנם נושאים רבים העומדים על הפרק אשר מטרתם להקטין סיכונים.
סיכום מראש לגבהים ותיאום ציפיות יאפשר מהלך עסקה חלק יותר.
לדוגמה, מקובל שבעסקאות מכירת חברה רוכש יבקש להוסיף סעיף שיפוי והתחייבות מצד המוכר לאחריות על אירועים הקשורים בתקופה שלפני ביצוע העסקה.
מוכר שלא יהיה מוכן לשאת ולתת בנושא או להציע שיפוי סביר עשוי להעלות את החשד שהחברה נמצאת בסיכון גבוה ובכל לפגוע בעסקה.

תשומת לב לפעילות שוטפת

תהליך מכירת חברה דורש משאבים והשקעה רבה של זמן.
בתקופה זו שהחברה נמצאת במעמד רגיש, כדאי שבעל החברה יפה את תשומת הלב פנימה וישקיע את מלוא זמנו ומרצו להבטחת המשך פעילות תקין של החברה, על מנת, למנוע ירידה בביצועים אשר עלולים להביא לפגיעה בשווי החברה ואף לביטול העסקה.

מיזוג חברות

למעלה משמונים אחוז מעסקאות מיזוג חברות לא עומדות בציפיות החברות המתמזגות. ישנו מכלול סיבות מדוע דבר זה קורה וכמעט כולן נובעות מסיבה עיקרית אחת –…

קרא/י עוד »