מרכז ידע

חברת ייעוץ עסקי: גורמים שכיחים בהפעלה לא אפקטיבית של חברות ייעוץ עסקי

חברות ייעוץ עסקי: בשנים האחרונות, נרשמה עלייה באימוץ שירותי חברות ייעוץ עסקי כמעט בכל ענפי המשק, כתוצאה מהתגברות התחרות בשווקים, כניסת טכנולוגיות חדשות, שינויים בסביבה העסקית ודרישה להתמחויות אשר אינן זמינות לחברות.
בנוסף, אנו עדים למקרים רבים בהן חברות משקיעות משאבים יקרים בהתקשרות עם חברות ייעוץ ובסופו של תהליך נותרות החברות עם מחקרים לא פרקטיים ותוכניות אסטרטגיות המונחות במגירה.

בהנחה ושכרתם את שירותי חברת ייעוץ לאחר שביצעתם תהליך בחירה אחראי הכולל אישור של מתודולוגיית העבודה המוצעת, אין סיבה שמצב אבסורדי כמתואר לעיל יקרה.
במאמר הבא נסייע לכם להבין טוב יותר מהו תפקידם של חברות ייעוץ עסקי וכיצד תוכלו למצות טוב יותר את היכולות האיכותית שחברות הייעוץ מציעות.

חברות ייעוץ עסקי פועלות בהתאמה מלאה למגוון המקצועות והשירותים המוצעים במשק ומעסיקות כוח אדם בעל כישורים והתמחויות הרלוונטיים לתחום הייעוץ.
חברות הייעוץ מתמחות בשווקים שונים כגון תעשייה, היי-טק, ביוטק, שרותים, בנקאות ומגזר הממשלתי ומתמחות בתהליכים ודיסציפלינות שונות כגון אסטרטגיה עסקית, תפעול, פיתוח עסקי, שיווק ומכירות, משאבי אנוש, טכנולוגיה, מיזוגים ורכישות ועוד.
התמחויות אלו מוצעות לחברות במטרה לסייע למקבלי ההחלטות לטפל באתגרים ו/או לקדם תהליכים באופן ממוקד מנקודת מבט אובייקטיבית ומקצועית על החברה והשוק.

את תהליך הייעוץ האופייני ניתן לחלק באופן גס לשלושה שלבים:
שלב האפיון – שלב ראשוני אשר במהלכו חברת הייעוץ מנתחת את סביבת הפעילות ומאבחנת את האתגרים העומדים בפני החברה;
שלב גיבוש ההמלצות – שלב אשר במהלכו, בהתבסס על שלב האפיון, חברת הייעוץ עורכת את מסמך ההמלצות ותוכניות הפעולה שיביאו להתמודדות מוצלחת עם האתגרים;
שלב היישום והמדידה – השלב המהותי ביותר בעבודה, בו חברת הייעוץ מלווה את החברה הלכה למעשה במימוש ההמלצות. מכלול שלבים אלה מייצר את הערך הנובע מתהליך הייעוץ.

אם כך, מדוע רבים המקרים בהם התקשרות עם חברות ייעוץ מסתיימות בערך נמוך עבור החברה? לפניכם מספר גורמים שכיחים:

היקף המנדט והגדרת היעד על ידי חברה לייעוץ עסקי

חברות ייעוץ / חברת לייעוץ עסקי בעיקר הוותיקות יותר בשוק, הן בדרך כלל בעלות ניסיון עשיר בפתרון אתגרים עסקיים שונים ובהובלת שינוי, בעלות היכרות וידע נרחב בשוקי הפעילות המקומיים והגלובליים ובעלות ראייה אובייקטיבית בהיבטי ניהול וארגון.
העסקת חברת ייעוץ עסקי לשם ביצוע פעילות צרה בלבד כגון מחקר ממוקד, עלול להוביל לתוצאות שטחיות או לא מספקות עבור החברה, שכן ללא עירוב חברת הייעוץ בהיבטים הרחבים יותר של האתגר העסקי חברת הייעוץ לא תוכל להביא לידי ביטוי את סל היכולות והניסיון העומד לרשותה לטובת הלקוח. על מנת לבצע מחקר ממוקד, כדאי לפנות לאחת משפע חברות המחקר הקיימות בשוק.
על מנת לענות על שאלה עסקית מורכבת הכוללת מחקר, כדאי לפנות לחברת ייעוץ, אשר תסייע לכם לא רק להגדיר במדויק את האתגר העסקי העומד בפניכם אלא גם תכין עבורכם הצעה מקיפה לפתרון.

חברות ייעוץ עסקי, חברת ייעוץ עסקי, חברה לייעוץ עסקי

מוכנות הארגון ומחויבות מנהלים ליישום המלצות חברת ייעוץ עסקי

חברות ייעוץ עושות ככל שביכולתן על מנת לוודא כי כל בעלי העניין הרלוונטיים מעורבים בתהליך הייעוץ וכי ההמלצות המתגבשות הן ריאליות ומתאימות ליכולת ההוצאה אל הפועל של הארגון.
עם זאת, מפאת גורמים תרבותיים ואנושיים כמו פוליטיקה ארגונית ואי הקצאת משאבים מספיקים ליישום, פעמים רבות, חברות ייעוץ מבצעות עבודה מקיפה בעלת ערך רב לארגון וזו לא באה לידי מימוש.

במידה והחלטתם לעבוד עם חברת ייעוץ, כדאי לידע מראש את כל הגורמים הרלוונטיים בארגון, לערב מנהלים בכירים ועובדים ולהסביר את הרציונל מאחורי ההתקשרות.
לעתים, עובדים ומנהלים עלולים לחוש איום מפני גורם זר הבוחן את עבודתם ועלולים לסלף את המציאות או לא לשתף פעולה, דבר אשר עלול לפגוע באיכות העבודה.
הכנה מראש תקטין את הסיכוי להתנגדויות, ותאפשר שיתוף פעולה פורה בהמשך.

הכו בברזל כל עוד הוא חם – שינויים באים לידי ביטוי במעשים.
עם תום עבודת הייעוץ, על השולחן מונחות יוזמות הניתנות ליישום כבר היום.
דחיית היישום עלולה להביא לאפקט פסיכולוגי שלילי בקרב העובדים ולגרום לתחושה של אובדן ערך ותקיעות, בייחוד אם אלו היו מעורבים בתהליך הייעוץ.
כדי לעבור באופן אפקטיבי לשלב היישום, כדאי לאשר מראש מסגרת תקציב אשר תאפשר לחברה, בליווי חברת הייעוץ, ליישם בטווח זמן המיידי המלצות מסוג Quick Wins אשר יביאו ערך בטווח הנראה לעין ויניעו את המשך תהליך היישום.

הגדרת בעלים ושימור ידע

במקרים רבים, חברות הייעוץ ישאירו אחריהם תוצרים וכלים אשר עשויים להיות בעלי ערך עבור החברה גם בטווח הארוך.
כלומר, חברת הייעוץ תפעל לשיפור יכולת הארגון להתמודד עם אתגרים בטווח הקצר ותכין את התשתית להתמודד עם אתגרים עתידיים באמצעות הטמעה של שיטות, כלים ומתודולוגיות אפקטיביים לפתרון.
עם זאת, מנהלים ועובדים רבים נוטים לחזור לדפוסי פעולה/חשיבה ישנים, אלו שעודדו את היווצרות האתגרים איתם התמודדה החברה טרם עבודת הייעוץ.
פתרון אפקטיבי יהיה, הגדרת בעל תפקיד, בעל השפעה רוחבית הפועל בגיבוי ההנהלה, אשר באחריותו יהיה לסייע לגורמים מכל הארגון להטמיע שינויים בשגרת העבודה ולהתמודד עם צרכים אתגרים חדשים באמצעות שימוש בכלים ובשיטות שנלמדו מחברת הייעוץ.

צרו איתנו קשר במספר: 03-6165757