מרכז ידע

שוק המיזוגים והרכישות בגיאות ללא תקדים, מה זה אומר לגבי העסק שלך?

היקף עסקאות המיזוגים והרכישות בכל העולם עומד לקבוע השנה שיא בלתי נתפס. על פי  חברת ראיית החשבון  KPMG סה”כ פעילות המיזוגים והרכישות בשנת 2021 תגיע לכדי 6  טריליון דולר (ששת אלפים מיליארדי דולר!!!) וזאת בהשוואה להיקף של 3.6 טריליון דולר ב- 2020, צמיחה של 66%!!.
מהן הסיבות לצמיחה משמעותית זו, האם היא תמשך גם לתוך 2022 ומהי ההשפעה של תופעה זו על העסק שלך?
 מהן הסיבות לגיאות חסרת התקדים בשוק המיזוגים והרכישות?
ישנן מספר סיבות לצמיחה המואצת בהיקף המיזוגים והרכישות בעולם, מגמה שהתחילה ברבעון הרביעי של 2020. עם היציאה מסגרי הקורונה, תחילת החיסונים ופתיחת השווקים העולמיים החל תהליך מימוש של הכמות העצומה של ההון הפנוי להשקעות בעולם, שהיה זמין עוד לפני פריצת מגפת הקורונה וגדל מאד מאז שהתחילה. שערי הריבית הנמוכים בעולם מעצימים ומאיצים את היקף ההשקעות הריאליות של גופים מוסדיים, חברות ואנשים פרטיים.
התחומים העיקריים שבהם מתמקדות בעיקר השקעות ועסקאות מיזוגים ורכישות הם טכנולוגיה, שירותים פיננסיים, תעשיות ואנרגיה. עיקר העסקאות מתבצעות ע”י חברות, הרוכשות או משקיעות בחברות אחרות, קרנות פרייבט אקוויטי וחברות SPAC (חברות ייעודיות שהוקמו וגייסו הון על מנת להשקיע או להתמזג עם חברות פרטיות שיהפכו לציבוריות לאחר ביצוע העסקה).

האם מדובר בתופעה נקודתית או במגמה שתמשך לאורך זמן?
מגפת הקורונה השפיעה על עסקים בעולם בצורות שונות ובמובנים שונים, בין השאר יש לה השפעה על אסטרטגיות הצמיחה של חברות. יותר ויותר חברות שוקלות רכישה, מיזוג או השקעה בחברות אחרות כדרך מועדפת לצמיחה. על פי סקר של  KPMG שנערך בספטמבר 2021, 8 מתוך כל 10 מנכ”לים של חברות אומרים שב- 3 השנים הקרובות מיזוגים ורכישות, Joint Ventures ושיתופי פעולה אסטרטגיים יהיו המקור העיקרי לצמיחה של החברות שהם עומדים בראשם.
מה משמעות הגיאות בשוק המיזוגים והרכישות לגבי העסק שלך?
כל בעל חברה פרטית צריך לבחון ולשקול מה משמעות השוק העולמי “החם” בתחום המיזוגים והרכישות לגביו. גם בישראל, כמו בכל העולם המערבי, יש היקף גדול של הון פנוי בידי חברות, קרנות השקעה ומשקיעים פרטיים המחפש עסקאות טובות.
כולנו מכירים כלל ידוע לגבי מתי נכון לפנות לבנקים לקבלת אשראי – שאפשר (כלומר שהמצב הפיננסי טוב)  ולא כשצריך. כלל זה נכון במידה רבה גם לגבי עולם המיזוגים והרכישות, כאשר השוק “חם” יש יותר אפשרויות לבצע עסקאות טובות. לא בטוח שזה יהיה המצב כאשר השוק יתקרר…
על פי המגמות המסתמנות, שוק המיזוגים ישאר “חם” גם לתוך שנת 2022. כלומר, זה הזמן לבצע את הפעולות הדרושות להכנת החברה לעסקת מכירה, צירוף שותף אסטרטגי או רכישת חברה בישראל או בחו”ל.