מרכז ידע

מהו החזר השקעה סביר עבור רוכש של חברה קטנה-בינונית?

 
 
כאשר רוכש פוטנציאלי של חברה שואל את עצמו לגבי החזר השקעה ( ROI – Return On Investment ) הוא בעצם שואל: "מתי אראה את הכסף שלי חזרה?". ניתוח שאלה זו והתשובות האפשריות לגביה הוא נושא חשוב שמעניין גם אנשים המתכוננים לרכוש חברה וגם בעלי חברות המעוניינים למכור את החברה שלהם.
לשם דוגמא, נניח שמדובר בעסק רווחי ויציב המייצר רווח תפעולי של 8 מיליון ₪ כל שנה ומחיר העסקה שסוכם הוא 32 מיליון ₪. האם המשקיע שרכש את החברה יראה את כל כספי ההשקעה חוזרים אליו בתום 4 שנים ממועד העסקה?
התשובה היא כמובן לא. אנשים רבים נוטים להתבלבל בין מכפיל הרווח של העסקה ובין תקופת החזר ההשקעה.
מה צריך לקחת בחשבון כאשר בוחנים את תקופת החזר ההשקעה?
 
1. מחיר הכסף
לכסף יש מחיר, שהוא הריבית או התשואה האלטרנטיבית שהמשקיע יכול לקבל עבורו במידה ולא ישקיע אותו בעסקה. כך שדיווידנד שיחולק בשנה הראשונה אינו שווה ערך לדיווידנד שיחולק בשנה השלישית או החמישית. על מנת לבחון מה צפי החזר ההשקעה יש להוון את ההחזרים הצפויים בעתיד במחיר ההון, כלומר בשער ריבית ההון העצמי של המשקיע.
 
2. מכפיל רווח
בעסקאות רבות שווי החברה מבוסס על מכפיל רווח, בדרך כלל על ה-  EBITDA  (רווח תפעולי תזרימי לפני פחת, הוצאות מימון ומיסים) של השנה האחרונה או של שנה מייצגת. בדוגמא שלפנינו התחזית היא שהעסק ייצר  EBITDA  של 32 מיליון ₪ ב- 4 השנים הקרובות אך זה בפירוש לא הסכום שישולם לרוכש כדיווידנד. מדוע?
  • ה-  EBITDA  אינו תזרים. יש לנכות ממנו הוצאות מימון ומיסים על מנת להפוך אותו לתזרים נקי שאפשר למשוך כדיווידנד.
  • לא תמיד רצוי או ניתן לחלק את כל הרווח כדיווידנד לבעלי המניות, לחברה יש צרכי הון משל עצמה שיש להתחשב בהם על מנת להבטיח המשך פעילות תקין.
3. המשך השקעות  
חברות רבות נדרשות לתחזוקת המבנה, המכונות והציוד המשמשים אותן ליצירת ההכנסות. ישנן חברות הנוהגות, דרך קבע, לבצע השקעות בגובה הפחת השנתי על מנת להבטיח המשך פעילות תקין. על כל רוכש חברה לקחת בחשבון שיהיה עליו להמשיך ולבצע השקעות לתחזוקה של הציוד הקיים וכספים אלה ירדו מהתזרים הפנוי להחזר ההשקעה.
הכשל המחשבתי של בעלי חברות בהקשר למכפילים ולהחזר השקעה
לעיתים אנו שומעים בעלי חברות האומרים: "עבור מכפיל 4 על ה-  EBITDA  לא כדאי לי למכור את החברה. יותר טוב עבורי להמשיך לנהל את החברה עוד 4 שנים, לקחת את כל הרווח הביתה ולאחר מכן למכור את הציוד והמכונות ולסגור את העסק".
כמובן שכל בעל חברה צריך לקבל החלטה עצמאית לגבי מכירת החברה שלו: האם הוא מעוניין למכור? מהו השווי המינימלי שהוא מבקש? מהו הזמן הנכון עבורו למכירת החברה?
האמירה כי עדיף לא למכור על מנת להרוויח את הסכום המוצע עבור רכישת החברה במהלך השנים הבאות היא מאד בעייתית. מדוע? מהסיבות הבאות:
  • הרווחים שנצברים בחברה אינם מגיעים ישירות לבעל החברה. מהרווח התפעולי יש לנכות הוצאות מימון, מס חברות (בדרך כלל  23%) ומס דיווידנד  (30% – 33%) .
  • על מנת להבטיח המשך פעילות תקין של החברה, יש לקחת בחשבון השקעות והוצאות לתחזוקה של המבנה, המכונות והציוד.
  • ובעיקר – העתיד טומן בחובו לא רק סיכויים להמשך פעילות רווחית אלא גם לא מעט סיכונים, הקשורים בפעילות החברה עצמה או במצב בשוק בכללותו, סיכונים העלולים להוריד את שווי החברה בעתיד ביחס לשווי הנוכחי שלה
במאמר זה הצגנו את נושא החזר ההשקעה מנקודת המבט של הרוכש אך הבנת נושא זה רלוונטית מאד גם עבור בעלי חברות המעוניינים למכור את החברה שלהם או לצרף שותף אסטרטגי בשנה הקרובה.
 
אם אתם בעלים או מנהלים של חברה ויש לכם עניין לבחון מכירה של החברה שלכם לרוכש ישראלי או בינלאומי, צירוף שותף אסטרטגי ישראלי או בינלאומי, מיזוג עם חברה בישראל או בחו"ל או רכישה של חברה בישראל או בחו"ל, אנו עומדים לרשותכם להתייעצות לא מחייבת בפגישה, שיחת טלפון או שיחת  ZOOM עם אחד מיועצי ה-  M&A המנוסים שלנו. לחצו על הקישור הבא ואנחנו נתקשר אליכם לתיאום שיחה.
גם חברות הנוהגות לרכוש חברות אחרות כאמצעי לצמיחה מהירה מאמצות לעצמן קריטריונים מסוימים, בדרך כלל פחות כלליים ויותר ספציפיים לתחום הפעילות שלהן.
 

שישה דברים שרוכש פוטנציאלי חושב עליהם

עסקה מוצלחת אינה קשורה רק בהסדר פיננסי. רוכש פוטנציאלי או משקיע אסטרטגי יצטרך להבין מה אתה, כבעלים של החברה שבה הוא מתעניין, עושה ואיך אתה עושה זאת – ומהר. ולאחר מכן לבחון, בהתבסס על הבנה זו, איך החברה שלו והחברה שלך מתאימות אחת לשנייה ומייצרות ביחד ערך גבוה יותר מאשר חיבור הערך של שתי החברות לפני העסקה…

קרא/י עוד »